Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nosorožec tuponosý severní

25. 3. 2012

  Nosorožec tuponosý severní (Ceratotherium simum cottoni) je jeden ze dvou poddruhů nosorožce tuponosého. Žil na pastvinách asavanách. Poslední jedinci ve volné přírodě žili v národním parku Garamba v Demokratické republice Kongo.V zajetí je chován pouze vZOO San Diego v Kalifornii v USA a v ZOO Dvůr Králové v České republice.

V roce 2010 vyšla studie, na které se podílel i Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, podle které je nosorožec tuponosý severní (česky zvaný jako nosorožec Cottonův) Ceratotherium cottoni samostatným druhem.

Populace ve volné přírodě


V 1. polovině 20. století se vyskytoval v části severozápadní Ugandy, v jižním Čadu, jihozápadním Súdánu, na východě Středoafrické republiky a na severovýchodě Demokratické republiky Kongo.[5] Jako poslední zbyla populace v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Mezi léty 1970 a 1980 pytláci zredukovali její počet z 500 kusů na pouhých 15. Mezi léty 1990 a 2003 se podařilo skupině zotavit a rozrostla se na 32 jedinců. Počet 30 až 36 jedinců potvrdily průzkumy z roku 2000. Od poloviny roku 2003 začali pytláci opět intenzivně redukovat počet na pouhých 5 až 10 kusů (napočítáno bylo 7). Tito poslední volně žijící bílí nosorožci severní žili v národním parku Garamba. Zde na ně měla neblahý vliv přetrvávající občanská válka a plánované přemístění do Keni se neuskutečnilo. Podle WWF zde v srpnu 2005 zůstali poslední čtyři jedinci. Jednalo se o osamoceného samce a skupinku jednoho samce a dvou samic. Úsilí o lokalizaci dalších zvířat pokračovalo. V červnu 2008 bylo oznámeno že poddruh může být považován za vyhynulý ve volné přírodě, protože ani jeden z posledních 4 žijících jedinců nebyl pozorován od roku 2006.. Dle zprávy z ledna 2010 by pak ve volné přírodě mohlo žít ještě několik jedinců. Ti byli pozorování z vrtulníku na území Súdánu. Zoologové by se v rámci záchrany druhu chtěli pokusit zkřížit jedince ze ZOO s nosorožci volně žijícími. Pokud by se však nepodařilo potvrdit výskyt nosorožce tuponosého severního ve volné přírodě do roku 2011, byl by pak prohlášen za vyhynulý druh.

Populace v zajetí


V zoologických zahradách v současné době žije pouze tři jedinci - jedna samice v ZOO Dvůr Králové nad Labem a samec se samicí v San Diego Wild Animal Park (USA). Další čtyři jedinci (dva páry) žijí v Keni v rezervaci Ol Pejeta Conservancy, kam byly vypuštěni ze ZOO ve Dvoře Králové.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 223931
Měsíc: 3412
Den: 88